وزیر خارجه ارمنستان از تلاش برای ادامه مذاکره با ترکیه جهت عادی سازی روابط بین دو کشور خبر داد.

ارمنستان: زمان مذاکره با ترکیه برای عادی سازی روابط فرا رسیده است

به گزارش گروه بین‌الملل کنگره سلامت مردان، وزیر خارجه ارمنستان گفت که زمان مذاکره با ترکیه برای عادی سازی روابط بین دو کشور فرا رسیده است.

به گزارش خبرگزاری «پان آرمنیان» «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان پس از دیدار با «آلکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش در شهر «وین» گفت: «به دلیل مبارزات انتخاباتی در ترکیه، ما درروند مذاکرات وقفه ایجاد کردیم.»

 بر اساس این گزارش، ترکیه، ارمنستان را به کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی متهم می‌کند. ارمنستان این رویداد را «نسل‌کشی» خوانده  است. در دسامبر ۲۰۲۱، دو کشور نمایندگان ویژه‌ای را برای کمک به عادی سازی روابط منصوب کردند. در فوریه ۲۰۲۲ نیز ترکیه و ارمنستان اولین پروازهای تجاری خود را در دو سال گذشته از سر گرفتند.

میرزویان ادامه داد: «اکنون زمان ادامه گفت‌وگوها در مورد عادی‌سازی فرا رسیده و گام‌های بسیار ملموسی وجود دارد که می‌توانند توسط هر دو طرف اجرا شوند تا اطمینان حاصل شود در مسیر درستی هستیم .»

وی به باز شدن مرز بین دو کشور، برقراری روابط دیپلماتیک های اشاره کرد و افزود،  هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای برگزاری نشست دیگر با ترکیه مشخص نشده است.

چندی قبل نیز حضور نخست وزیر ارمنستان در مراسم تحلیف «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت.

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان شرکت کرد. پاشینیان در فرودگاه شهر «آنکارا» مورد استقبال «سردار قلیچ» سفیر ترکیه در امور عادی سازی با ارمنستان قرار گرفت.

چندی قبل، وزیر امور خارجه ترکیه ارمنستان را در رابطه با نصب بنای یادبود در شهر«ایروان» پایتخت این کشور تهدید کرده بود(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/م

ارمنستان: زمان مذاکره با ترکیه برای عادی سازی روابط فرا رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید