رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان فارس با اشاره به ظرفیت شب های محرم و تاثیر هیئات مذهبی بر سبک زندگی مردم گفت: محبت اهل بیت گام اول خودسازی است اما محبت صِرف نسبت به اهل بیت کفایت نمی‌کند و باید در عمل نیز خود را با اهل بیت همراه کرده و قدم در مسیرشان برداریم.

باید در عمل خود را با اهل بیت همراه کنیم

به گزارش کنگره سلامت مردان از شیراز، محور سخنرانی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان فارس در سومین شب از مراسم دهه محرم که دیشب بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور مردم سومین حرم اهل بیت، شیراز، در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس فارس شیراز برگزار شد نقد و بررسی تاثیر سوء سبک زندگی غربی و مظاهر آن بویژه بر نسل جدید و همچنین تاثیر انتخاب و اراده افراد بر سرنوشت آنها بود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن قانع در ابتدا عدل علی (ع) را نمونه‌ای فاخر از امر به معروف و نهی از منکر و نماد اراده و انتخاب حکم الهی بر منافع دنیوی معرفی کرد و افزود: امیرالمومنان نماد کامل غلبه اراده و انتخاب حق و سبک زندگی الهی بود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در اثر تقلید برخی از سبک زندگی غربی، در معابر خیابانی شاهد برخی پوششهای نامناسب هستیم و رفته رفته معروف و هنجارها در ذهن عده ای به منکر تبدیل شده و غیر معروفهایی مثل تبرج و خودآرایی، کلیشه‌های جنسیتی، خرافه پرستی و افراط گرایی برای عده ای باورپذیر شده است.

حجت الاسلام و المسلمین قانع با اشاره به ظرفیت این شبها و تاثیر هیئات مذهبی بر سبک زندگی مردم خاطرنشان کرد: محبت اهل بیت گام اول خودسازی است اما محبت صِرف نسبت به اهل بیت کفایت نمی‌کند و باید در عمل نیز خود را با اهل بیت همراه کرده و قدم در مسیرشان برداریم.

حجت الاسلام و المسلمین قانع با بیان اینکه تفاوت انسان با سایر موجودات زنده در قوه تعقل و تفکر وی و داشتن اختیار و اراده و قدرت انتخاب‌گری است اظهار داشت: همین انتخابها است که مسیر افراد را از هم متمایز کرده و سرنوشت آنها را متفاوت می‌کند و همین حضور جمع امشب در این محفل معنوی نوعی انتخاب بوده و عقلانیت و درک و شعور با شور و حال حسینی در این محافل تلفیق می‌شود.

قانع با اشاره به آیه 53 سوره انفال «ذَٰلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّرًا نِعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَىٰ قَوْمٍ حَتَّىٰ یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ ۙ وَأَنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ» که به معنای  این است که« این (عذاب) از آن جهت است که خدا بر آن نیست که نعمتی را که به قومی عطا کرد تغییر دهد تا وقتی که آن قوم حال خود را تغییر دهند، و خدا شنوا و داناست؛» گفت: تا زمانی که انتخاب و اراده شما بر حرکت در مسیر حق و انتخابهای صحیح باشد درب نعمتهای الهی نیز بر شما باز شده افزون می‌شود.

وی افزود: با انتخابهایی که در مسیر رضایت الهی و در مسیر بندگی خدا است می‌توان شرایط را تغییر داد و علاوه بر آن خداوند متعال و اهل بیت وی میتوانند با راهنمایی خود ما را در مسیر بهشتی شدن پیش ببرند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه 11 سوره رعد نیز بیان کرد: «خداوند در این آیه اشاره کرده که  خدا حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی که خود آن قوم حالشان را تغییر دهند (و از نیکی به بدی شتابند» و از همین آیه می‌توان فهمید که خداوند تا زمانی که بنده‌هایش درمسیر انتخابهای صحیح و ملکوت الهی حرکت کنند یاری‌گر آنها خواهد بود و در غیر این صورت آرامش و اطمینان قلبی از فرد سلب خواهد شد و در اتصال وی به ملکوت، خلل وارد خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین قانع با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات مدنظر رهبر معظم انقلاب و امام راحل (ره) موضوع هویت سازی دینی است افزود: کم کاری  در این حوزه و بی‌توجهی به آموزه‌های دینی که برای رستگاری،  هدایت و تغییر رفتار و روش زندگی افراد صادر شده‌اند و روی آوردن و گرفتار شدن به سبک زندگی غربی می‌تواند زمینه سقوط اخلاقی افراد و غفلت از طاعت خدا را فراهم کند.

حجت الاسلام قانع با بیان اینکه  تنهایی، انزوا، افسردگی و تضعیف همبستگی و نابودی بنیاد خانواده از رهاوردهای غرب برای جوامع دیگر است گفت: دشمن در صدد است با غالب کردن حکمرانی غربی و سبک زندگی غیر اسلامی و غیر بومی و نشر هویت مجازی، شبکه ایمان را تضعیف و افراد را به ورطه نابودی بکشاند.

وی با بیان آمارهایی از گسترش آسیبهای اجتماعی و اختلالات فردی و روانی در غرب افزود: سبک زندگی غربی و اثرپذیری از سلبریتی‌ها و غرق شدن در فضای مجازی، به مرور زمینه احساس تنهایی، افسردگی و نابودی افراد و روی آوردن آنها به قرص‌های روان گردان و اعتیاد به مشروبات و مواد مخدر را  فراهم خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: به جای تسلیم شدن در برابر اراده شیطان، باید قدرت اراده و باور افراد را به سمت سبک زندگی ایرانی اسلامی سوق بدهیم و اگر تغییری در سبک زندگی خود به واسطه انتخابهای ما بوجود بیاید حاصل تربیت دینی ایرانی است.

پس از سخنرانی این استاد حوزه و دانشگاه و تبیین معارف دینی و اخلاقی توسط این مقام مسوول به مخاطبان، مجلس با مداحی حاج رسول مومنی شور و حال خاصی یافت و تا پاسی از شب ادامه یافت.

گفتنی است مراسم عزاداری حسینی در دهه محرم هر شب بعداز نماز مغرب و عشاء از ساعت 20:30 با مداحی رسول مومنی و با حضور مردم متدین شیراز با سخنرانی علمای شاخص در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان فارس برگزار می‌شود.

پایان پیام/ن

باید در عمل خود را با اهل بیت همراه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید