فرماندار قلعه‌گنج از خسارت طوفان و بارش‌های شدید به خرمای بیش از ۳۷ روستای این شهرستان خبر داد.

تازیانه طوفان بر تن نخلستان‌های قلعه‌گنج

به گزارش کنگره سلامت مردان از قلعه‌گنج، این شهرستان یکی از قطب‌های تولید خرماست که در روزهای اخیر حاصل دسترنج کشاورزان به‌وسیله طوفان، برباد رفته است. در گفت‌وگو با تعدادی از نخلداران، عنوان می‌کنند: هنوز کار برداشت محصول خرما کاملاً شروع نشده است ولی قریب به یک هفته است که بارندگی‌های متعدد ما نخلدارن را غافلگیر کرده و تاکنون خسارات زیادی به محصول‌مان وارد کرده است.

کشاورزان از عدم حضور کارشناسان بیمه ابراز گله‌مندی دارند و می‌گویند: متاسفانه هنوز کارشناسان بیمه برای ارزیابی و جبران خسارات در باغات ما حاضر نشده‌اند که نیازمند است هرچه زودتر برای ارزیابی نزد باغداران بیایند تا بتوانند حداقل مرحمی بر زخم ما کشاورزان باشند. محمد فلاح کهن فرماندار‌ و رئیس ستاد بحران شهرستان قلعه‌گنج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان داشت : فصل برداشت محصول خرمای شهرستان قلعه‌گنج در حالی آغاز شده است که با طوفان‌های شدید و پدیده مونسون، بارش باران و افزایش رطوبت هوا همزمان شده است که متاسفانه وزش طوفان و گردباد به خرمای آماده برداشت ۳۷ روستا در سطح منطقه بیش از ۶۰ درصد خسارت وارد کرده است.

 وی با اشاره به گلایه کشاورزان از عدم حضور کارشناسان بیمه محصولات کشاورزی در منطقه تصریح کرد: چند مرتبه تماس گرفتیم که وی حاضر شود اما موفق نشدیم و این موضوع را به مسؤولا بالادستی گزارش کردیم. رئیس ستاد بحران شهرستان قلعه‌گنج خاطرنشان کرد: شدت طوفان روز گذشته موجب سقوط تعداد زیادی از نخیلات بارور در منطقه تمگران شده است و عمده خسارت نیز مربوط به خرمای کلوته و مضافتی بوده است.

 فلاح کهن ادامه داد: همچنین طوفان و سیلاب طی چند روز اخیر خسارات هنگفتی به تأسیسات برق منطقه، راه‌های مواصلاتی شهرستان، تأسیسات کشاورزی، دامداری‌ و … دراین شهرستان وارد کرده است. حسین حیدری رئیس جهاد کشاورزی شهرستان قلعه‌گنج نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان داشت: سطح زیر کشت خرما در قلعه‌گنج بیش از پنج هزار هکتار است و بخش عمده محصول نیز مربوط به ارقام مضافتی و کلوته است که متاسفانه طوفان و بارندگی به بیش از ۶۰ درصد محصول خرمای آماده برداشت خسارت وارد کرده و رطوبت فعلی نیز سبب شده است محصول کشاورزان دچار پوسیدگی و ترشیدگی شود و همچنین ریزش خرما نیز بسیار بالاست. پایان پیام/۳۷۶۳/ب

تازیانه طوفان بر تن نخلستان‌های قلعه‌گنج

دیدگاهتان را بنویسید