رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور گفت: توسعه و‌ تعمیق سواد در بی‌سوادان توسط آموزش دهندگان مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه این از راهبردهای اصلی نهضت سواد اموزی است.

توسعه و‌ تعمیق سواد در بیسوادان باید مورد تاکید اموزش دهندگان قرار گیرد

به گزارش کنگره سلامت مردان از شیراز، علیرضا عبدی در جمع اعضای شورای معاونین آموزش و پرورش فارس بااشاره به مطلب فوق گفت: اتفاقا این راهبرد سواداموزی، در سفر سال ۱۳۸۷ رهبری به شیراز هم مورد تاکید ایشان بود. 

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد اموزی کشور با اشاره به نقش مهم معلمی گفت: محتوا در همه جا ثابت است و این معلم است که اگر تلاش کند انسان سازی خواهد کرد و همین باعث شده که این شغل در زمره شغل انبیا باشد.

عبدی گفت: مساله اخلاق در آموزش دهنده و معلم بسیار مهم است چراکه این منجر خواهد شد تا نسبت به کار خود بسیار متعهد و دلسوز شود.

معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد اموزی کشور به روز و هفته بزرگداشت مقام معلم اشاره کرد و گفت: اینکه یک روز یا یک هفته را در سال به روز معلم اختصاص دهیم و فقط در این روز و هفته، معلمان شاخص و نمونه را معرفی کنیم خطای راهبردی است.

عبدی گفت: معلمی یک جریان است و باید معلم و کارش در همه ایام سال معرفی وتقدیر شود.

معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد اموزی کشور همچنین به مساله گزینش معلمی اشاره کرد و گفت: امسال در نظام گزینش معلمی تغییراتی خواهیم داشت و همه اینها در راستای جذب بهترین ها برای معلمی در حوزه های مختلف علمی و اعتقادی و … در اموزش و پرورش هستیم.

عبدی گفت: در مساله سواد اموزی و اموزش سواد باید تکلیف محوری عمل کرد و این یعنی همه آحاد جامعه باید برای سواداموزی تلاش کنند.

وی افزود: مساله سواد اموزی مساله ای نیست که برای انسان پایان پذیر باشد بلکه انسان باید در همه دوران زندگی اش به سواد اموزی بپردازد چراکه سواد اموزی دیگر صرفا اموزش خواندن و نوشتن نیست.

او اظهار داشت: مصوبه ای در شورای پشتیبانی سواد کشور به تصویب رسیده که گام دوم سواد اموزی اجر شود و ان هم اموزش سواد در دیگر ابعاد انسان همچون عاطفی و اخلاقی و … است.

مدیرکل اموزش و پرورش فارس نیز در این جلسه گفت: کار سواد اموزی کاری مهم است.

محمدخلیل عسکری افزود: مسوولین سواد اموزی در فارس توانسته اند از ظرفیت سایر نهادها با انعقاد تفاهم نامه های مختلف استفاده کنند.

مدیرکل اموزش و پرورش فارس گفت: ۶۲هزار معلم کار اموزش به ۹۲۰ هزار دانش اموز را برعهده دارند.

وی اظهار داشت:در استان پهناور فارس دارای تنوع های مختلف فرهنگی و مذهبی داریم و بسیار هم مهاجرپذیر هست.

مدیرکل اموزش و پرورش فارس گفت: همین مسایل باعث شده جذب و سازماندهی جامعه هدف سواداموزی در استان فارس متفاوت با سایر استانها و دشوار باشد.

معاون سواد اموزی اموزش و پرورش فارس نیز در این جلسه گفت: در سال ۱۴۰۱ در وضعیت نیروی انسانی ده نفر در حوزه ستادی اداره کل و ۹۹ نفر در ادارات و ۳۵ نفر رابط و راهبر سواد اموزی در استان فارس مشغول به فعالیت هستند.

مجید احمدی گفت: در استان فارس تعداد ۲۶ هزار و پانصد نفر بیسواد در دوره های مختلف سواد اموزی، تحت پوشش اموزش های سواد قرار گرفته اند.

معاون سواد اموزی اموزش و پرورش فارس افزود: در مورد سواداموزی اتباع خارجه و کمیساریا بیش از ۹۰درصد از سهمیه اختصاصی به استان راجذب و تحت پوشش سواداموزی قرار داده ایم.

احمدی گفت: استان فارس استانی پهناور و گسترده است و همین گستردگی و پراکندگی منجر شده کار شناسایی و جذب بی سوادان به سختی انجام شود.

معاون سواد اموزی اموزش و پرورش فارس ابراز کرد: بیش از ۲۸۰۰ نفر اموزش دهنده سواد اموزی در استان فارس وجود دارند که کار اموزش به بیسوادان را برعهده دارند.

خاطر نشان می شود: در این سفر غلامرضا بروجی؛ مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی نهضت سواد اموزی کشور نیز معاون وزیر را همراهی می کردند در ابتدا در محل درب ورودی اداره کل حضور یافتند و به مقام همه شهدای دانش اموز و فرهنگی استان خصوصا شهید گمنام دانش اموز مدفون در اداره کل اداری احترام کردند.

پایان پیام/ن

توسعه و‌ تعمیق سواد در بیسوادان باید مورد تاکید اموزش دهندگان قرار گیرد

دیدگاهتان را بنویسید