«ایدی کوهن» و «عبدالله غانم القحطانی» طی شرکت در یک برنامه زنده تلویزیونی وارد درگیری لفظی شدند و هر کدام از مواضع تل‌آویو و یا ریاض برای عادی‌سازی روابط دفاع کردند.

درگیری لفظی روزنامه‌نگار صهیونیست با تحلیلگر سعودی

به گزارش گروه بین‌الملل کنگره سلامت مردان، «ایدی کوهن»، روزنامه‌نگار صهیونیست و «عبدالله غانم القحطانی» تحلیلگر عربستانی طی شرکت در یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبکه «روسیا الیوم»، درگیری لفظی پیدا کردند.

روسیا الیوم نوشت: دو مهمان برنامه «بیشتر بپرس» در قسمتی با عنوان «آیا اسرائیل می‌تواند مانع از دست‌یابی عربستان به برنامه هسته‌ای شود؟» با هم درگیر شدند.

این درگیری  پس از آن بود که «ران درمر»، وزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی، به احتمال موافقت تل‌آویو با برنامه هسته‌ای عربستان اشاره کرد. در حالی که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر امکان اجازه دادن به هر یک از کشورهای همسایه در خاورمیانه برای داشتن برنامه هسته‌ای را رد کرده بود.

کوهن و القحطانی دو مهمان برنامه این شبکه روسی، در مورد عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تبادل نظر کردند و هر یک از طرفین بر خواسته‌های دولت متبوع خود برای تحقق این امر تاکید داشتند.

القحطانی خاطرنشان کرد: خواسته‌های عربستان سعودی چیزی جز قوانین و مقررات بین‌المللی نیست و اسرائیل اگر خواهان صلح و عادی‌سازی روابط با ریاض و همه کشورهای عربی باشد، باید آن‌ها را قبول و اجرا کند. 

این شخصیت نظامی و امنیتی عربستانی تاکید کرد: «فکر می‌کنم ما در مرحله‌ای کلیدی هستیم و فکر می‌کنم هیچ چیز [عادی‌سازی روابط] در دوره بایدن اتفاق نخواهد افتاد».

وی افزود: رهبران عربستان به هیچ قیمتی توافق نمی‌کند، روابط را به هر قیمتی نمی‌پذیرد، عجله ندارد و همه گزینه‌ها برایش باز است. اسرائیل است که باید به دنبال راه صلح باشد و آن‌ها باید از کارهایی که پادشاهی در سال‌های گذشته با همه کشورهای جهان انجام داده است، درس بگیرند.

کوهن به نوبه خود گفت که «اسرائیل به هیچ وجه اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطین را نخواهد داد و سعودی‌ها بیش از خود اسرائیلی‌ها به دنبال صلح [و عادی سازی روابط با اسرائیل] هستند».

وی همچنین در عصبانیت نسبت به روابط ایران و عربستان مدعی شد: توافق تهران و ریاض مرده متولد شده است، ایران دشمن مشترک ما، دشمن اسرائیل و دشمن عربستان است.

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا بعد از دیدار «آنتونی بلینکن»، وزیر امورخارجه آمریکا با درمر، وزیر امور راهبردی تل‌آویو به این روزنامه عبری گفته بود: اسرائیل و عربستان سعودی به دستیابی به توافق عادی‌سازی نزدیک نیستند.

هفته گذشته بود که شبکه صهیونیستی «آی‌۲۴» به نقل از وبگاه خبری «واللا»، خبر داده بود: نخست‌وزیر اسرائیل، طی روزهای آینده ران درمر، وزیر امور راهبردی کابینه خود را برای گفت‌وگو با مقامات آمریکایی در مورد توافق احتمالی عادی سازی با عربستان سعودی به واشنگتن می‌فرستد.

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شوند که رسانه‌های صهیونیستی در اوایل ماه آگوست در مطالبی نوشتند: عربستان سعودی شرایط غیرممکنی را برای عادی سازی روابط از جمله جلب رضایت اسرائیل در موضوع غنی سازی اورانیوم، ساخت رآکتور هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز، ایجاد اتحاد دفاعی بین ریاض و واشنگتن و سایر شرایط تعیین می‌کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم روز جمعه، ۲۸جولای در تحلیل ناکامی فعلی کاخ‌سفید در پیشبرد توافق با ریاض گزارش داده بود: «پیوستن عربستان سعودی به توافق عادی‌سازی، به عنوان قدرتمندترین و ثروتمندترین کشور عربی، پتانسیل تغییر شکل منطقه و تقویت موقعیت اسرائیل را به روش‌های تاریخی دارد. اما میانجیگری در چنین توافقی بسیار سنگین است؛ زیرا عربستان گفته است تا زمانی که منازعه چند ده ساله اسرائیل و فلسطین حل نشود، اسرائیل را رسماً شناسایی نمی‌کند».

پایان پیام/م

درگیری لفظی روزنامه‌نگار صهیونیست با تحلیلگر سعودی

دیدگاهتان را بنویسید