کلر ژوبرت بانوی نویسنده فرانسوی می گوید: از اسلام فهمیدم اگر یک کار خوب برای یکی از آدم‌ها برای خوشحال کردن خدا انجام دهم، این هم عبادت می‌شود و این برای من قشنگ بود.

شاد کردن خدا را از اسلام یاد گرفتم

کنگره سلامت مردان – کرمان؛ مهسا حقانیت: کلر ژوبرت بانوی نویسنده فرانسوی که برای سومین بار به کرمان آمده است، در جمع بچه‌های کرمانی خودش را معرفی می‌کند: «در فرانسه به دنیا آمدم در خانواده‌ای مسیحی.وقتی که نوجوان شدم، متوجه شدم، دین مسیحی خیلی اشکال دارد و بخاطر انقلاب اسلامی با اسلام آشنا شدم. مطالعه و پرس‌و‌جو کردم، متوجه شدم، اسلام، دین بین‌المللی‌ست، این دین، کامل‌کننده دین‌های قبلی‌ست که ناقص شده‌اند و یا کتاب‌شان تغییر کرده است، پس تصمیم گرفتم، مسلمان شوم. من «سمیه» هستم ازدواج کردم و به ایران آمدم، ۴۰ سال هست در ایران هستم.اسم اسلامی من «سمیه» است. شغل من نویسندگی و تصویرگری است. از بچگی خیلی‌خیلی کتاب‌خوان بودم، دوست داشتم، بنویسم. درس انشاء را خیلی دوست داشتم، چند تا دفترچه خاطرات برای خودم داشتم و خلاصه کتاب‌ها را هم می‌نوشتم. فکر می‌کردم نویسنده شدن کار سخت و خاصی است و چون بلد نیستم بنویسم و نمی‌شود بنویسم، پس تصمیم گرفتم، نقاش باشم، اما باز هم می‌نوشتم. نویسندگی؛ آرزوی کودکی‌ام بود. وقتی مسلمان شدم و ازدواج کردم و بچه‌دار شدم، برای بچه‌های خودم کتاب کودک می‌خریدم، می‌دیدم کتاب‌های بچه‌ها چقدر قشنگ هستند، من که بچه بودم، کتاب‌ها زیاد نبودند و تصویر زیادی نداشتند. متوجه شدم در ایران می‌شود داستان‌نویسی را یاد گرفت و کلاس داستان‌نویسی هست که در فرانسه نبود و کتاب داستان‌نویسی هم در ایران هست که آن هم در فرانسه نبود. آرزوی کودکی من «نویسندگی» بود، کلاس رفتم و اصول داستان‌نویسی را یاد گرفتم و کتاب مطالعه کردم، آرزوی نویسندگی را در کودکی داشتم، اما دیر نویسنده شدم. بچه‌هایی که کودک و نوجوان هستند، فکر نکنند، نمی‌توانند نویسنده یا نقاش شوند، اگر آدم بخواهد، می‌تواند. اگر دوست دارید، شروع کنید با توکل به خدا و تلاش. اگر نویسندگی یا نقاشی را دوست دارید و آماده هستید، وقت بگذارید و تلاش کنید، مطمئن باشید در نقاشی، داستان‌نویسی و دیگر زمینه‌ها موفق می‌شوید».

بهترین کار برای شادی خدا چیست؟ چرا کتاب کلوچه‌های خدا را نوشتید؟ چرا نوشتید «کلوچه» چرا ننوشتید بیسکوییت، شکلات کاکوئویی و یا چیپس و پفک خدا که بچه‌ها خیلی دوست‌شان دارند؟ ژوبرت در پاسخ به این سوؤال‌ها می‌گوید: «وقتی مسلمان شدم، خیلی چیزهای قشنگ پیدا کردم، یکی از چیزها این بود که در دین قبلی من یعنی مسیحیت، وقتی می‌خواستم کاری برای خدا کنم باید دعا و نماز می‌خواندم و یا به کلیسا می‌رفتم. از اسلام فهمیدم اگر یک کار خوب برای یکی از آدم‌ها برای خوشحال کردن خدا انجام دهم، این هم عبادت می‌شود و این برای من قشنگ بود. اینکه آدم می‌خواهد برای خدا کاری بکند، فقط این نیست که برود یک گوشه نماز بخواند. بهترین کار این است بین دیگران باشد و یک کار خوب برای دیگران بکند و در واقع ایده اصلی داستان کلوچه‌های خدا همین موضوع بود. کلوچه برای من خیلی قشنگ است، این کلوچه‌های بزرگ مغزدار ایرانی را در فرانسه نداریم، برای همین نام کتاب را کلوچه‌های خدا گذاشتم». کلوچه‌های خدا کتابی برای معرفی خدا به بچه‌ها به گزارش فارس، کتاب کلوچه‌های خدا به نویسندگی و تصویرگری کلر ژوبرت نویسنده فرانسوی در سال ۱۳۹۳ توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ۳۲ صفحه منتشر شده است. قهرمان داستان، خرس کوچکی‌ست که زیبایی‌ها و نعمت‌های فراوان خدا را در اطراف خود می‌بیند و در پیِ آن بر می‌آید تا خدا را برای این همه لطف و محبت سپاس گوید، اما نمی‌داند چگونه این کار را بکند.او برای حل کردنِ این مشکل به سراغ دوستانش می‌رود و مسئله را با آنها در میان می‌گذارد. این داستان در واقع به‌زیبابی و ویژگی‌های خدا را به‌شکل غیرمستقیم به کودکان یاد می‌دهد و تصویری دلپذیر از او در ذهن‌شان ترسیم می‌کند و هم اینکه بچه‌ها را به مهر ورزیدن به همه ترغیب می‌کند، کاری که خدای مهربان نیز آن را می‌پسندد. پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

شاد کردن خدا را از اسلام یاد گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید