یک مقام دولت امارات متحده عربی از لغو قرداد نظامی با شرکت فرانسوی «ایرباس» خبر داد.

فسخ قرارداد 800 میلیون یورویی امارات با «ایرباس» جهت خرید بالگردهای رزمی

به گزارش گروه بین‌الملل کنگره سلامت مردان، یک مقام دولت امارات متحده عربی روز سه شنبه گفت که امارات قرارداد ۸۰۰ میلیون یورویی برای خرید ۱۲  فروند بالگرد چند منظوره از شرکت «ایرباس» غول هواپیماسازی فرانسه را فسخ کرد.

«معمر عبدالله ابوشهاب» از مقام‌های  خش صنایع دفاعی و امنیتی امارات روز سه شنبه به وبگاه «بریکینگ دیفنس» گفت، امارات به تازگی قرارداد با شرکت ایرباس را برای خرید بالگردهای «اچ-۲۲۵»  فسخ کرده است. امارات این قرارداد را به دلیل هزینه‌های بالا، محدودیت‌ها و موارد فنی نامناسب ارزیابی کرده است.

ابوشهاب گفت که فسخ این قرارداد اقدام سیاسی نیست، بلکه کاملا بر اساس دلایل مالی و فنی است. به گفته وی، شرکت ایرباس فاقد انگیزه جدی برای پاسخگویی به خواسته‌های و نیازهای امارات است.

در دسامبر ۲۰۲۱، امارات ۱۲ فروند از این نوع بالگرد را به قیمت تخمینی ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون یورو به فرانسه سفارش داد.  در این بالگرد مجموعه‌های مختلف تسلیحاتی، از مسلسل گرفته تا موشک و موشک‌های ضد کشتی، نصب می‌شود. این بالگرد در نیروی هوایی فرانسه  اینک عملیاتی است.

ارتش کشور کوچک امارات به ویژه نیروی هوایی این کشور به شدت به تجهیزات غربی به ویژه آمریکایی متکی است، با این حال اخیرا مقام‌های اماراتی خواستار خرید برخی تجهیزات روسی شده‌اند.  یک مقام ارشد نظامی امارات متحده عربی پیشتر از تمایل کشورش برای خرید جنگنده نسل پنجم خبر داده بود.

«راشد الشمسی» معاون نیروی هوایی امارات متحده عربی در نشستی در جمع خبرنگاران اظهار داشته بود: «ما به فن آوری جدید علاقه‌مند هستیم و بنابر این در اختیار داشتن جنگنده نسل پنجم موردی است که به نفع نیروی هوایی و پدافند امارات است» (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

فسخ قرارداد 800 میلیون یورویی امارات با «ایرباس» جهت خرید بالگردهای رزمی

دیدگاهتان را بنویسید