از سال ۶۶ که اولین دوره نمایشگاه کتاب در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شد تا به امروز آمار و ارقامی که منابع و خانه کتاب و ادبیات در تعداد ناشران شرکت‌کننده به ما نشان می‌دهند حاکی از رشد و تکامل مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور در سال‌های پس از انقلاب است.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بعد از 33 سال بالغ شده است یا خیر؟

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات کنگره سلامت مردان، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امسال وارد سی‌وچهارمین دوره برگزاری خود می‌شود. از سال ۶۶ که اولین دوره نمایشگاه کتاب با حضور رئیس جمهور وقت آیت‌الله خامنه‌ای در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شد تا به امروز  آمار و ارقامی که منابع خانه کتاب و ادبیات در تعداد ناشران شرکت‌کننده داخلی و خارجی به ما نشان می‌دهد حاکی از رشد و تکامل مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور در سال‌های پس از انقلاب است.

پوستر سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران برنامه جنبی در دوره‌های اول معنایی نداشت! در اولین سال آغاز این نمایشگاه که در آبان‌ماه نیز برگزار شد، حدود ۲۰۰ ناشر داخلی با هشت هزار عنوان شرکت کرده بودند. عنوان این نمایشگاه «فرهنگ و تمدن اسلامی» نام گرفت. چرا که بیش از ۲ هزار عنوان کتاب مرجع درباره فرهنگ و تمدن اسلامی در این نمایشگاه عرضه شد. در دوره بعد که با ۲ سال وقفه در اردیبهشت‌ماه برگزار شد، ناشران غیرتهرانی برای اولین بار حضور پیدا کردند. البته برنامه‌های جنبی در دوره‌های ابتدایی نمایشگاه معنایی نداشت و صرفاً نمایشگاه برگزار می‌شده است. از کی طرح ناشران برگزیده متولد شد؟ از سال ۶۹ که دولت سازندگی به روی کار می‌آید در نمایشگاه کتاب بخشی به عنوان ناشران برگزیده داخلی و خارجی اجرا می‌شود که در دوره اول این طرح مؤسسات انتشاراتی دانشگاه تهران، امیرکبیر، سروش، آستان قدس رضوی و کتاب کودک برگزیده اعلام شدند. البته در سال‌هایی ناشر برگزیده سال و ناشر برگزیده نمایشگاه انتخاب می‌شدند و در سال‌هایی هم فقط ناشر برگزیده سال انتخاب می‌شد.

برگزاری بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب رقابت عناوین ناشران خارجی و داخلی در هر دوره نیز رشد قابل توجهی در تعداد ناشران شرکت‌کننده و تعداد عناوین موجود در نمایشگاه دیده می‌شود اما تعداد عنوان کتاب‌های خارجی در مقایسه با آثار داخلی اصلاً قابل مقایسه نیست به طور مثال در سال ۷۱ تعداد کتاب‌های خارجی ثبت شده حدود ۴۵ هزار عنوان و تعداد عناوین داخلی حدود ۱۷ هزار عنوان بوده است. البته سال‌هایی بوده که تعداد عناوین داخلی و خارجی باهم برابر بوده و یا تعداد عناوین داخلی از خارجی بیش‌تر بوده است.  

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بعد از 33 سال بالغ شده است یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید